भिर छिचोल्दै सडक महाबु सम्म पुग्यो

२७ जेठ, दैलेख । ढुङ्गे पहाड र भिर छिचोल्दै अन्तत देसिगाडे महाबु सडक सुरु गरेको १५ वर्ष पछि महाबु पुगेको छ ।

जिल्ला कै गौरवको योजनाका रुपमा रहेको सडकको बुधवार सासंसद, जिल्ला स्थित राजनीतिक दल, पत्रकार, नागरिक समाज, सरकारी कार्यालयका प्रमुख लगाएतको टोली महाबु सम्म गाडीमै महाबु सम्म पुगेर सडकको अवलोकन गरेका थिए । दैलेख–सुर्खेत–जुम्ला २ सय ३६ किलोमिटर सडक पार गरे पुगिन्छ भने अब यस सडकबाट जुम्ला पुग्न ४० किलोमिटर छोटो पर्ने भएको छ ।
दैलेख सदरमुकामलाई ब्यापारिक केन्द्र बनाउन जिल्ला विकास समितिले कालिकोट जोडने छोटो बाटोका रुपमा यस सडकलाई आफ्नो MAHABU3प्रमुख प्राथीकतामा राखेको स्थानिय विकास अधिकारी हरि प्याकुरलले जानकारी दिए । कर्णालीबासीलाई सुर्खेत झर्न छोटो यात्राका लागि नयाँ सडक निर्माण कार्यलाई अगाढी बढाउदा सफलता प्राप्त भएको भन्दै स्थानियबिकास अधिकारी प्याकुरेलले सडक निर्माण गरिरहेको ¥याप ३ को टिपलाई बघाई समेत दिए ।
जिविस ¥याप – ३ को १५ वर्ष देखिको अनवरत मेहेनत अहिले आएर सफल भएकोमा खुशी ब्यक्त गर्दै बालुवाटार गाबिसको उन्पाटा देखि महाबु सम्मको ४ किलोमिटर सडक पुरा भए सँगै सफलतामा पुगेको ¥याप – ३ का टिमलिडर दिपक ढकालले बताए । कडा चटान भएको भाग फोडिसकेकाले अहिले महावु लेक सम्म मोटर पुग्न सफल भएको डिम लिडर ढकालले बताए । गितञ्जली जोभी जेभीले २ करोड २६ लाखमा ठेक्का लिई महावुतिरको भागमा रहेको कडा चट्टान फोडेको हो । असारसम्म सक्ने गरी गिताञ्जली जेभीले कामको छ ।
दैलेखमुकामदेखि महावु (कालिकोटसिमाना)सम्म पुग्न ४६ किलोमिटर पार गर्नुपर्छ । महावुबाट नाग्मघाट (कर्णाली राजमार्ग ) हुँदै जुम्लासम्म पुग्दा सुर्खेत–जुम्लाभन्दा ४० किलोमिटर सडक छोटो पर्ने प्राविधिक अध्यायनले जनाएको छ ।
MAHABU 5दैलेखलाई मध्यपहाडी राजमार्ग र सुर्खेत देखि कर्णाली जोडने सडकको केन्द्रमा राख्न यस सडकले मत्वपूर्ण भुमिका खेल्ने विश्वास ब्यक्त गर्दै यसको स्तर उन्नतीमा ध्यान दिनुपर्ने सासंद अमरबहादुर थापाले जानकारी दिए । सांसद थापाले दैलेख सदरमुकामदेखि महावु जोड्ने सडकमा ३ करोडको लागतमा ग्रावेलको काम भैरहेको र यसलाई महाबु सम्मै लैजान आफुले सरकार सँग माग गर्ने बताए । दैलेखको प्रमुख धार्मीक पर्यटकिय गन्तब्यका रुपमा रहेको महाँबुमा नेपालकै सबैभन्दा ठूलो मुर्ति राखि छैटौ प्रदेशको प्रमुख गन्तब्य बनाउन आफु लागि परेको बताए ।
विगतमा हिडेर सुर्खेत पुगने बाटोमा गाडीको आत्रा गर्नपाउदा लागीपरेपछि सकिन्छ भन्ने पुष्टि भएको कालिकोटका सांसद तुलराज विष्टले बताए । लिस्नेको भिर हुदै पढन होस वा कामको सिलसीलामा होस यहि बाटो हिडदा गाडीको कल्पना सपना जस्तो लाग्थ्यो तर अहिले विपनामा परिणत भएको छ विष्टले भने । यो बाटोले कालिकोटका साथै कर्णालीलाई सदरमुकाम सँग नजिक बनाएको भन्दै महाबुलाई पर्यटकिय गन्तब्य बनाउन प्रचार प्रसार आवश्यक रहेको बताए ।

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*