सरकार सँग शैक्षिक सुधार गर्न नयाँ शक्तिका १८ बुँदे माग

१६ भदौ, काठमाडौ । शिक्षा क्षेत्रमा देखिएका समस्या समाधा गर्न नयाँ शक्ति नेपाल निकाट शिक्षा, विज्ञापन तथा प्रविधि विभागले १८ बुदे माग राखेको छ ।
विभागले बिहीबार रिपोटर्स क्लब नेपालमा आयोजीत पत्रकार सम्मेलना बोल्ददै शिक्षा क्षेत्रका सकारात्मक पक्षहरु आत्मसाथ गर्दै unnamedसमस्याहरुको सकारात्मक समाधानको लागि रकारको ध्यानकार्षण गराउन विभिन्न १८ बुँदे माग अघि सारेको हो । उसले अघि सारेका मागहरुमा शिक्षालाई विज्ञान प्रविधि–मैत्री बनाउनुपर्ने, विद्यालयलाई अनुशन्धानमुखी, व्यवासायिक बनाउनुपर्ने, विश्वविद्यालयको खाली जमिनलाई सदुपयोग गर्नुपर्ने, शिक्षा क्षेत्रको बजेट कम्तिमा २० प्रतिशत पुर्याउनुपर्ने, १० औं प्रकृतिका शिक्षकहरुको प्रावधान खारेज गर्नुपर्ने, मदरशा, गुम्बा, गुरूकुल विद्यालयहरुको सेवा सुविधा अरु विद्यालय सरह गर्नुपर्ने लगायतका छन् ।
पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै विभागका प्रमुख डा. राजेन्द्र केसीले नेपालको शिक्षा पद्धतिमा खिया लागेको बताए । उनले विश्वलाई जित्ने खालको नयाँ नीति र आमुल परिर्वतनको शिक्षा प्रणाली अहिलेको खाँचो रहेको बताए । डा. केसीले शिक्षामा लगानी गर्न सरकार चुकेको बताउँदै शिक्षा क्षेत्रमा मात्र कुल वजेटको २० प्रतिशत लगानि गर्नुपर्ने सुझाव दिएका छन् । उनले थपे, “हामीले वर्षौदेखि शिक्षक बनाउँने, ईन्जिनियर बनाउँने, डाक्टर बनाउने सपना देखेर शिक्षामा लगानी र चासो राख्यौ तर त्यतिले मात्र विश्व दुनियासँग प्रतिष्पर्धा हुन सक्दैन ।”
अर्को प्रसंगमा उनले विद्यमान परिक्षा प्रणाली अवैज्ञानिक रहेको र नितिगत परिवर्तन गर्नुपर्ने बताएका छन् । उनले भने,‘वर्षभरि पढिएका कुराहरूको मूल्यांकन केवल तीन घण्टा भित्र लिने गरिएको छ यो निक्कै अवैज्ञानिक छ, हाम्रो चाहाना र अवको आवश्यकता हाम्रो देशमा निमार्ण भए गरेका कुनै पनि कुराहरू विश्व बजारमा बिक्न सक्ने हुनुर्छ भन्ने छ ।’

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*