दैलेख २५ औ खुला दिशामुक्त जिल्ला

mass

७ असार, दैलेख । खुला दिशा मुक्त जिल्ला घोषण सँगै दैलेख नेपालको २५ औ खुला दिशामुक्त जिल्ला भएको छ ।
नेपाललाई सन् २०१७ सम्म खुला दिशा मुक्त देश बनाउने अभियान अन्तरगत दैलेखले जिल्लालाई खुला दिशामुक्त घोषणा गरिएको हो । जिल्लाका ४९ गाबिस र दुई नगरपालीकाका करिब ४९ हजार घर धुरीका जनताले आफ्नो घरमा चर्पि निर्माण गरे सँगै जिल्ला खुला दिशामुक्त हुन सफल भएको हो । चार वर्षको अन्तरालमा जिल्लालाई सरकारी तथा गैरसरकारी सँग सस्था, नागरिक समाज, पत्रकार, समाजसेवीको अगुवाईमा अभियान सफल भएको हो । लाकुरी गाबिस सबै भन्दा पहिला खुला दिशामुक्त भएको थियो भने नारायण नगरपालीका सबैभन्दा पछि खुला दिशामुक्त भएको थियो ।
खुला दिशामुक्त जिल्ला घोषणा कार्यक्रममा वक्तहरुले जिल्लालाई यो आवस्थामा पु¥याउन सहयोग गर्ने निकायलाई धन्यवाद ब्यक्त गरेका थिए । वक्ताहरुले जिल्ला सदरमुकाम लगाएत गाविस र जिल्लाका सार्वजनिक स्थलमा सौचालयको ब्यवस्थाका लागि आवश्यक ब्यवस्था मिलाउनु पर्ने बताएका थिए । जिल्लामा प्रयाप्त मात्रामा पानीको सुविधा नभएको भन्दै पानीमा जनताको सहज पहुच पु¥याउनु पर्नेमा जोड दिएका थिए । कार्यक्रमका प्रमुखअतिथी सभासद लक्ष्मिप्रसाद पोखरेलले खुला दिशामुक्त जिल्ला घोषणा गरेर जिल्लाले सामाजिक क्रान्ति गर्न सफल भएको बताए । जिल्लाका सरसफाई सम्बिन्धी समस्या समाधानका लागि आफु सधै तत्पर भएको सभासद पोखरेलले प्रतिवद्धता समेत ब्यक्त गरेका थिए । कार्यक्रममा सभासद अमरबहादुर थापाले दैलेख खुला दिशामुक्त जिल्ला सँगै एक सामाजिक क्रान्तिमा सफल जिल्लाका रुपमा स्थापीत भएको बताए । जिल्लाको सरसफाई अभियानमा सहभागीता सँगै जिल्लालाई नै खुला दिशामुक्त जिल्लाका रुपमा देख्न पाउदा नयाँपनको महासुस भएको भन्दै सभासद थापाले जिल्लाको यो अभियानलाई सफल बनाउन सहयोग गर्ने सबै निकायलाई धन्यवाद दिएका थिए । जिल्लाका जस्ता सुकै समस्या समाधानका लागि आफु तयार भएको भन्दै मध्यपहाडी राजमार्गका निकासका लागि आफु सधै तयार रहेको जानकारी दिदै समस्या देखेर भाग्ने आफु नभएको सभासद थापाले प्रतिक्रिया दिए ।
पूर्व स्थानिय विकास राज्यमन्त्री गणेश बहादुर खड्काले जिल्लाको नयाँ पहिचान स्थापीत गर्न सहयोग गर्ने सबै निकायलाई धन्यवाद दिदै राष्ट्रिय गौरवका आयोजनामा भैरहेको अवरोध तत्काल हटाउन सरोकारवाला निकाय सँग माग गरेका थिए । पूर्व सभासद राजवहादुर बुढाले राष्ट्रिय गौरवको मध्येपहाडी राजमार्गमा शिक्षित भनिएका नागरिकबाट नै अवरोध भएको भन्दै दुख ब्यक्त गरे । देशले नयाँ निकास पाउने अवस्थामा सर्वोच्च अदालतले अवरोध गरेको भन्दै सर्वोच्च अदालतको निर्णायको दैलेखबासी विपक्षमा रहेको दावि गरे । कार्यक्रममा पूर्व समासद भरतकुमारी रेग्मी, जिल्ला स्थित राजनीतिक दलका प्रमुखहरु, विभिन्न गैरसरकारी संस्थाका प्रतिनिधिहरुले घोषणा सभा सफलताको सुभकामना दिएका थिए । खुला दिशामुक्त अभियान सफल बनाउन सहयोग गरेको भन्दै जिल्ला स्थिती राजनीतिक दल, सरकारी कार्यालय, गैरसरकारी संस्था, गाबिस सचिबहरु र पत्रकारलाई समेत सम्पान गरिएको थियो ।

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*